Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) jako forma prowadzenia działalności non-profit - regulacje i wymogi
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) to popularna forma prawna, wykorzystywana głównie do prowadzenia działalności gospodarczej. Niemniej jednak, spółka z o.o. może również pełnić rolę organizacji non-profit, czyli takiej, której celem nie jest przede wszystkim osiąganie zysku, ale realizacja misji społecznej lub charytatywnej. W Polsce istnieją konkretne regulacje i wymogi dotyczące tego rodzaju działań w spółkach z o.o.
Cele społeczne spółki z o.o.
W przypadku, gdy spółka z o.o. ma na celu prowadzenie działalności non-profit, w jej umowie spółki muszą znaleźć się precyzyjne określenia dotyczące celów społecznych, jakie ma realizować. Cele te powinny być sformułowane w taki sposób, aby były zgodne z przepisami prawa i nie miały charakteru zarobkowego. Mogą to być cele związane z kulturą, edukacją, ochroną środowiska, pomaganiem potrzebującym, czy szeroko pojętą działalnością dobroczynną.
Uczestnictwo i finansowanie
W spółce z o.o. działającej jako organizacja non-profit udziały w kapitale zakładowym nie mogą być źródłem dystrybucji zysku wspólnikom. Co więcej, przepisy Kodeksu spółek handlowych określają, że zyski uzyskane z działalności non-profit powinny być przeznaczane na cele statutowe, co oznacza, że nie mogą trafiać do kieszeni wspólników. Wspólnicy w takiej spółce nie mają możliwości korzystania z zysków w sposób podobny do udziałowców w spółkach o charakterze komercyjnym.
Finansowanie działalności non-profit spółki z o.o. może pochodzić z różnych źródeł, takich jak dotacje, darowizny, subwencje, czy wpłaty od członków. Istnieją jednak ograniczenia dotyczące pozyskiwania środków finansowych od osób trzecich. W niektórych przypadkach może być wymagane uzyskanie zgody organu nadzoru, takiego jak Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na przyjmowanie darowizn i zbiórek publicznych.
Rejestracja i nadzór
Organizacja non-profit prowadzona w formie spółki z o.o. musi być zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). W umowie spółki powinny być zawarte postanowienia dotyczące charakteru non-profit oraz celów społecznych. Działalność spółki non-profit jest również pod nadzorem organów odpowiedzialnych za prawidłowe prowadzenie tego rodzaju działalności, takich jak Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Klienci naszej Kancelarii