Procedura uzyskania zezwolenia na eksport towarów podwójnego zastosowania jest szczegółowo określona w przepisach prawa. Wniosek o zezwolenie powinien być składany do odpowiedniego organu państwowego, w Polsce jest to Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
Zgodnie z art. 7 Rozporządzenia Rady (WE) nr 428/2009, wniosek o zezwolenie powinien zawierać szczegółowe informacje o towaram, ich odbiorcy i celu eksportu. Do wymaganych informacji należą m.in.:
Po złożeniu wniosku, organy państwowe przeprowadzają analizę ryzyka, w oparciu o kryteria określone w przepisach prawa. Jeśli ryzyko jest uznane za akceptowalne, zezwolenie na eksport może zostać wydane. Jeśli jednak ryzyko jest uznane za zbyt wysokie, wniosek może zostać odrzucony.
Procedura uzyskania zezwolenia na eksport towarów podwójnego zastosowania jest złożona i wymaga specjalistycznej wiedzy. Błędy w procedurze mogą prowadzić do nielegalnego eksportu i poważnych konsekwencji prawnych. Dlatego też kancelaria prawna może zapewnić niezbędne wsparcie w procesie uzyskania zezwolenia na eksport towarów podwójnego zastosowania.
Klienci naszej Kancelarii