Ormianie są obecnie w Warszawie od zamierzchłych czasów. Ta społeczność uczestniczyła w praktycznie we wszystkich ważnych dla miasta wydarzeniach i stała się jego nierozerwalną częścią. Większość z nich brała udział w życiu politycznym i kulturalnym oraz pełniło w Warszawie funkcje państwowe, oraz miejskie.
Większość ludzi nie myśli o warszawskich Ormianach jako o cudzoziemcach, ponieważ na przestrzeni wieków wrośli się oni w społeczeństwo mieszkańców stolicy. Od dawna mieszkają na terenie Warszawy i pracują w różnego rodzaju zawodach, pamiętając o swoich korzeniach i często działając w organizacjach ormiańskich.
W Warszawie istnieje całkiem sporo miejsc związanych z kulturą Ormian. Rozpoczynając spacer szlakiem ormiańskiej historii, należy udać się na ulicę Kredytową. Niegdyś była to ulica Erywańską, której nazwa nawiązywała do stolicy Armenii, jaką jest Erywań. W okresie międzywojennym to właśnie tutaj znajdowały się należące do Ormian sklepy z dywanami. Obecnie warto odwiedzić tu Muzeum Etnograficzne, w którym znajduje się Koło Zainteresowań Kulturą Ormian na ulicy Kredytowej 1.
Warto udać się także do Ambasady Republiki Armenii w Polsce znajdującej się na ul. Bekasów 50. Na terenie ogrodu ambasady można zobaczyć chaczkar, czyli ormiański krzyż wotywny.
Drugi majestatyczny chaczkar można od kilku lat oglądać na terenie Skweru Ormiańskiego. W 2013 roku został utworzony Skwer Ormiański znajdujący się na Sadybie między ulicą Okrężną i Powsińską. Republika Armenii podarowała Warszawie z tej okazji piękny chaczkar, który stoi na jego terenie.
Osoby zainteresowane pamiątkami ormiańskimi powinny odwiedzić Zamek Królewski, w którego zbiorach można znaleźć m.in. kontusze tworzone przez ormiańskich tkaczy. Podczas wizyty na terenie Zamku Królewskiego warto udać się także do Pałacu pod Blachą posiadającego zbiór kobierców wschodnich z XVII-XX wieku.
Natomiast w Muzeum Narodowym można znaleźć uprzęże, broń i siodła, które powstały w warsztatach ormiańskich bądź były rozprowadzane przez kupców pochodzenia ormiańskiego.
Na terenie Warszawy znajduje się także kilka malowniczych kamienic związanych z Ormianami. Jedną z nich można zobaczyć pod numerem 51 na Krakowskim Przedmieściu. Nazywa się ją powszechnie kamienicą Ormiańską. Budynek w XVII wieku kupił ormiański handlarz i z jego polecenia dobudowano do budynku dwie kondygnacje. Kamienica w okresie wojny spłonęła i w 1949 roku została odbudowana.
Z historią Ormian związana jest także kamienica Baryczkowska na Rynku Starego Miasta znajdująca się pod numerem 32. Urodził się Józef Epifaniusz Minasowicz pochodzący z ormiańskiej rodziny szlacheckiej. W jego rękopisach została przedstawiona historia Ormian.
Biskupem diecezjalnym wszystkich wiernych obrządku ormiańskiego w Polsce jest Kazimierz Nycz. W 2009 ustanowił podział na trzy parafie znajdujące się w Gdańsku, Gliwicach i Warszawie. Na terenie stolicy jest to Ormiańskokatolicka parafia centralna pw. św. Grzegorza z Nareku. Jej oficjalną siedzibą jest Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny nazywany też Res Sacra Miser, który znajduje się pod adresem ul. Krakowskie Przedmieście 62.
Jednak rzeczywistą funkcję parafii stanowi Kaplica i Kościół św. Barbary w Warszawie, która znajduje się przy ul. Wspólnej. Dokładna lokalizacja to teren między ul. Nowogrodzką, Emilii Plater, świętej Barbary oraz Wspólną tuż obok Teatru Muzycznego Roma. Duszpasterzem parafii od 2016 roku jest ks. prof. Józef Naumowicz. Warto zaznaczyć, iż w 2016 roku został uhonorowany tytułem “dzajragujn wardapeta” przez arcybiskupa Rafaela Minassiana.
Warto także wspomnieć, iż duchowny Dadżad Caturian, który przyjechał w 2010 roku do Polski, właśnie w Warszawie rozpoczął studia doktoranckie. Obecnie sprawuje liturgię dla wspólnoty ormiańskiej w Zakonie Ojców Bazylianów znajdującej się przy ulicy Miodowej 16.
Klienci naszej Kancelarii