Na blogu postaramy się przedstawiać różnego rodzaju treści np. opisujące najciekawsze ormiańskie tradycje, kuchnię oraz historię. Tym razem omówimy krótko temat Ormian w Polsce, by rozpocząć w ten sposób cykl publikacji związanych z tematem tej niezwykłej społeczności.
Ormianie to rdzenna ludność Armenii i starożytny naród, którego historia sięga ponad 4 tysięcy lat. Ten mówiący językiem ormiańskim naród indoeuropejski zajmował na początku teren Wyżyny Armeńskiej oraz Zakaukazia. Obecnie Ormianie zamieszkują różne kraje, tworząc wielką diasporę liczącą około 10-11 milionów. Ormianie są jedną z kilku uznanych mniejszości narodowych Polski. Żyją na terenie całego kraju, ale niestety ciężko jest dokładnie ustalić rzeczywistą liczbę Ormian przebywających aktualnie w Polsce.
Źródła podają, iż trafili oni do naszego kraju w czasach, gdy król Kazimierz Wielki do swojego królestwa przyłączył fragment dawnego terytorium Rusi. Miało to miejsce w XIV wieku, a wraz z upływem czasu ludność ormiańska zaczęła przenosić się na sąsiednie tereny i zamieszkiwać kolejne obszary. Posiadali oni wówczas na ziemiach polskich doskonałe warunki do osadnictwa i chętnie osiedlali się na terenie królestwa. Przybysze, którzy trafili w pierwszej połowie XIV wieku na polskie ziemie, pochodzili z regionów znajdujących się nad Morzem Czarnym, które znajdowało się wówczas w panowaniu Tatarów.
Dość często Ormian żyjących w Polsce dzieli się na tzw. starą i nową emigrację. Osoby będące potomkami ludności ormiańskiej, która przybyła do kraju w czasach Rzeczypospolitej szlacheckiej określa się mianem “starej emigracji” bądź “Ormian polskich”. Natomiast do “nowej emigracji” zalicza się tych, którzy przybyli do Polski już po rozpadzie ZSRR. Nie jest to jednak oczywiście do końca poprawny podział i wiele Ormian bardzo nie lubi tych określeń i dzielenia ich na starych bądź nowych emigrantów. O wiele lepiej mówić na nich po prostu “Ormianie mieszkający w Polsce”.
Jednym z najbardziej znanych Polaków o pochodzeniu ormiańskim jest wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki. Tworzył on mi.n. utwory do tak filmów takich, jak: Egzorcysta, Lśnienie, Twin Peaks czy Katyń. Natomiast Zbigniew Herbert posiadał ojca, który był półkrwi Ormianinem po swojej matce.
Warto również wspomnieć o aktorce Sonii Bohosiewicz, która urodziła się w rodzinie polskich Ormian. Co ciekawe, także Anna Dymna ma w swoim drzewie genealogicznym ormiańskiego przodka, a mianowicie prababkę. Pozostając w wątku filmowym- pochodzenia ormiańskiego był ojciec znanego reżysera i scenarzysty Jerzego Kawalerowicza.
Znany polski krytyk kulinarny i podróżnik Robert Makłowicz wywodzi się z rodziny o korzeniach m.in. ormiańskich. Jeszcze ciekawsze jest to, iż deklaruje on w kwestii wyznania, iż jest katolikiem obrządku ormiańskiego.
Klienci naszej Kancelarii