Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka z o.o.) to popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej, charakteryzująca się ograniczoną odpowiedzialnością wspólników. Jednak, mimo że wspólnicy w spółce z o.o. są chronieni przed indywidualnymi długami spółki, istnieją pewne przypadki, w których wspólnicy mogą ponosić odpowiedzialność. W tym artykule omówimy zasady odpowiedzialności wspólników w spółce z o.o., abyś mógł lepiej zrozumieć, jakie są ich prawa i obowiązki.
Ograniczona odpowiedzialność wspólników
Podstawową zasadą w spółce z o.o. jest ograniczona odpowiedzialność wspólników. Oznacza to, że wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki jedynie do wysokości wniesionego przez nich kapitału zakładowego. Innymi słowy, ich odpowiedzialność jest ograniczona do udziałów, które posiadają w spółce.
Należy jednak pamiętać, że istnieją pewne sytuacje, w których wspólnicy mogą ponosić rozszerzoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki z o.o. Przykłady takich sytuacji to:
Solidarna odpowiedzialność spółki z o.o.
Wspólnicy spółki z o.o. odpowiadają również solidarnie za zobowiązania spółki, jeśli zostanie ona rozwiązana bez skutecznej likwidacji. Oznacza to, że wierzyciel może żądać spełnienia swojego roszczenia od dowolnego wspólnika, niezależnie od wysokości jego udziału w spółce.
Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe
Ważnym aspektem odpowiedzialności wspólników w spółce z o.o. są zobowiązania podatkowe. Wspólnicy mogą ponosić odpowiedzialność solidarną za zobowiązania podatkowe spółki, jeśli nie zostały one uregulowane przez spółkę.
Profesjonalne wsparcie prawnicze
Aby dobrze zrozumieć swoje prawa i obowiązki, jako wspólnik w spółce z o.o. zalecamy skorzystanie z usług naszej kancelarii. Pomożemy Ci w interpretacji przepisów prawa, doradzimy w zakresie minimalizacji ryzyka odpowiedzialności oraz pomożemy w sytuacjach konfliktowych lub sporach dotyczących odpowiedzialności wspólników
Klienci naszej Kancelarii