Prowadzenie magazynu czasowego składowania wymaga uzyskania specjalnego pozwolenia. Pozwolenie na magazyn czasowego składowania mogą otrzymać osoby, które spełniają wszystkie poniższe warunki (art. 148 rozporządzenia 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny):
- mają siedzibę na obszarze celnym Unii
- zapewniają prawidłową realizację operacji czasowego składowania (odpowiednie przechowywanie i ewidencjonowanie towarów)
- złożą zabezpieczenie celne
- stworzą warunki, aby organy celno-skarbowe mogły sprawować dozór celny bez konieczności stosowania nadzwyczajnych środków administracyjnych, (spełnienie niniejszego wymogu to kwestia ocenna, w dużej mierze uznaniowa).
Warto dodać, że jeżeli wnioskodawca ma status AEO i we wniosku o wydanie AEO wskazał, że będzie prowadzić magazyn czasowego składowania, to starając się o pozwolenie na prowadzenie tego magazynu nie musi udowadniać, że będzie prawidłowo realizować operacje składowania czasowego.
Przed złożeniem wniosku koniecznym jest złożenie zabezpieczenia w formie gotówkowej lub zobowiązania złożonego przez gwaranta (np. bank lub ubezpieczyciela) art. 92 UKC.
Rodzaj, formę i wysokość zabezpieczenia (kwotę referencyjną) najlepiej ustalić w urzędzie celno-skarbowym do którego będziemy podawać wniosek. Warto równocześnie z pozwoleniem na magazyn czasowego składowania (lub nawet przed) złożyć wniosek o pozwolenie na złożenie zabezpieczenia generalnego. Zabezpieczenie generalne pozwala na wykorzystanie kwoty zabezpieczenia do wielu operacji, deklaracji lub procedur. Uzyskanie zabezpieczenia generalnego to niekiedy długa i żmudan procedura, która wymaga osobnego wytłumaczenia.
Wniosek o pozwolenie na magazyn czasowego składowania należy złożyć do Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego właściwego ze względu na miejsce, gdzie będzie prowadzony magazyn czasowego składowania.
Do wniosku należy dołączyć :
1. Dokument potwierdzający tytuł prawny do miejsca, gdzie będzie zlokalizowany magazyn
2. Plan miejsca wraz z opisem zabezpieczeń, gdzie będzie zlokalizowany
3. Oświadczenie, że wnioskodawca nie dopuścił się poważnego lub powtarzających się naruszeń przepisów prawa celnego lub podatkowego i nie jest wobec niego prowadzone postępowanie egzekucyjne lub upadłościowe oraz że nie zalega on w podatkach do urzędu skarbowego (tylko gdy nie ma się statusu AEO).
4. Niezależnie od powyższego Urząd ma prawo zażądać innych dokumentów, które potwierdzą, że spełnia się warunki do udzielenia pozwolenia.
5. Potwiedzenie złożenia zabezpieczenia generalnego.
Warunki czy dany obiekt budowlany jest zdaniem organów odpowiedni na prowadzenie są analizowane w toku postępowania administracyjnego, po złożeniu wniosku o udzielenie pozwolenia. W praktyce polega to na przeprowadzeniu wizji lokalnej. Urząd ocenia, czy miejsce, które ma być zatwierdzone jako magazyn, zapewni składowanie towarów pod dozorem celnym, czy w każdym czasie będzie miał dostęp do towaru i możliwość przeprowadzenia kontroli i czy zapewnienia ono nieusuwalność towarów.
Z wizji lokalnej miejsca przeznaczonego do prowadzenia działalności składu celnego sporządzany jest protokół, który otrzyma wnioskodawca.
Co ważne, posiadacz pozwolenia jest zobowiązany prowadzić ewidencję towarów w formie zatwierdzonej przez organy celne. Ewidencja zawiera informacje i dane, które umożliwiają organom celnym nadzór nad prowadzeniem magazynów czasowego składowania, w szczególności w odniesieniu do identyfikacji składowanych towarów, ich statusu celnego i ich przemieszczeń.
Klienci naszej Kancelarii